پنج‌شنبه, 27 مرداد 1401
  • ساعت : ۱۳:۲۱:۱۷
  • تاريخ :
     ۱۴۰۰/۰۴/۲۳ 
  • کد خبر : ۶۱۹۸
طراحی اتوبوس بدون تماس در زمان شیوع كرونا
هدف از این طراحی جدید حمل و نقلی عمومی در دوران کرونا این است که با به حداقل رساندن تماس، استفاده از پارچه ضد میکروبی و نصب دسته های ضد عفونی کننده به مسافران اطمینان دهیم که سوار اتوبوس شوند.

فیوچر باس طرحی است که توسط یک تیم بین المللی از دانشجویان دانشگاه نورس وسترن  طراحی شده به نحوی که همه ورودی ها و خروجی های اتوبوس به یک درب بزرگ کشویی ختم شده و مسیر حرکت و شیوه ورود و خروج مسافران  تغییر می یابد. با این طراحی مسافران بدون اینکه با جایی در داخل اتوبوس تماس پیدا کنند آزادانه وارد و خارج می شوند . این طرح برنده جایزه برتر"فورس چلنج" مسابقه بین المللی طراحی با حمایت مالی دانشکده طراحی دانشگاه شانگهای جیائو تانگ شد.

این مسابقه کاملا بصورت آنلاین برگزار شد و امکان تداوم تجارب جهانی را برای دانش آموزان درشرایطی که کرونا محدودیت های زیادی را برای مسافرت و تعامل ایجاد کرده است، فراهم آورد.

رایان تیو که به عنوان بخشی از برنامه مطالعات مهندسی مجتمع مک کورمیک در زمینه طراحی ، مهندسی و مردم شناسی مطالعه می کند گفت:

ما از گل قاصدک در این طرح الهام گرفتیم. قاصدک گلبرگ های خود را بطور گسترده ای باز می کند اجازه می دهد دانه های آن آزادانه پراکنده شود.ما خواستیم ازهمان آزادی حرکت برای مسافران استفاده کنیم تا تماس را به حداقل برسانیم.

این تیم همچنین جهت فراهم آوردن حریم خصوصی بیشتر، جهت صندلی ها را تغییر داده و از پارچه ای  با  مس تزریقی و مقرون به صرفه برای کاهش عوامل بیماری زا استفاده کرده است.

دستگیره های جدید لوله هایی از جنس فولاد ضد زنگ  می باشند که توسط نایلون پلاستیکی یکبار مصرف پوشانده شده اند. هر بار که اتوبوس متوقف می شود دستگیره یک چرخش360 درجه آهسته ایجاد می کند و این امکان را می دهد که تمام سطح لوله توسط نور ماوراء بنفش 254 نانومتری استریلیزه شود.

تیم برنده جایزه از دانشکده طراحی دانشگاههای شانگهای جیائو تانگ ، پلی تکنیک هنگ کنگ و تحصیلات تکمیلی هاروارد بودند.

چهل تیم شرکت کننده از 52 کالج و دانشگاه در سراسر جهان شش چالش ابتکاری را در زمینه تشکیل تیم، حل مسئله و تولید نمونه اولیه در 24 ساعت به پایان رساندند.

هارتمن استادیار بالینی گفت: رویدادهای چالش برانگیز مانند همه گیری می تواند به ایجاد نوآوری های غیر قابل تصور بیانجامد.

وی افزود:همکاری در این مواقع می تواند روند تصمیم گیری را تسریع نموده و ما را وادار به استفاده از روش ها و رویکردهای کاملا تاثیر گذارنماید.

هارتمن همچنین بر لزوم تعامل جهانی تاکید کرد وخاطر نشان کرد که ما باید ارزش تعامل جهانی را برای دانشجویان خود بشناسانیم  و آنها را تشویق کنیم تا دیدگاههای مختلفی را در اختیار ما قرار بگذارند زیرا این دیدگاه ها می باشند که به حل مشکلات چالش برانگیز سیاره ما کمک خواهند کرد.

 لینک خبر:

https://scitechdaily.com/futurebus-contactless-bus-designed-for-the-covid-19-pandemic-age/

   

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.14.0
    V5.7.14.0