شنبه, 16 اسفند 1399
  • ساعت : ۱۳:۲۷:۴۲
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۱۱/۱۲ 
  • کد خبر : ۴۹۳۵
حمل و نقل در دبی:
مونوریل-تراموا-مترو
برخلاف سایر شهر های کشور امارات متحده عربی، دبی یکی از بهترین زیرساخت های حمل و نقل را دارد.

مونوریل

یکی از جدید ترین گزینه ها که از چند سال اخیر به سیستم حمل و نقل دبی اضافه شده، مونوریله که فقط توی قسمت های ساحلی مارینا و جزیره پالم استفاده میشه. این پروژه که از سال ۲۰۱۴ راه اندازی شده در مقصد های پر ترددی مثل ساحل جمیره جابجا میشه و برای سوار شدن در تراموا ها هم می تونید از نول کارتتون استفاده کنید.

از نظر میزان هزینه هم باید بدونید که نسبت به مترو، اتوبوس و تراموا کمی گرونتره و هزینه اون هم از ایستگاه دروازه تا پارک اتحاد ۱۰ درهم و بلیط رفت و برگشت اون ۱۵ درهم و از پارک اتحاد تا مجموعه آتلانتیس ۱۵ درهم و بلیط رفت و برگشت اون ۲۰ درهم میشه. ساعت کاری اون هم هر روز از ۹ صبح تا ۱۰ شبه و معمولا هر سفر با مونوریل حدود ۱۰ دقیقه طول میکشه و هر ۱۵ دقیقه هم حرکت می کنه و کلا سه تا ایستگاه اصلی داره که توی دروازه، پارک اتحاد و مجموعه آتلانتیس قرار گرفته.

تراموا

تراموا که برای ۱۴٫۵ کیلومتر در طول خیابان الشوفه از ساحل مارینا به جزیره پالم و الشوفه جابجا میشه و ۱۱ ایستگاه در سطح شهر داره که به ۵ ایستگاه مترو در امتداد همین خیابان متصل میشه و در آینده قراره به ایستگاه های متروی بیشتری در سطح شهر وصل بشه. همچنین تراموا به مونوریل های پالم هم در قسمت ورودی و از خیابان الشوفه وصل میشه که میتونید مسیر اون و ایستگاه هارو با خط قرمز توی نقشه زیر ببیند.

مترو

مترو دبی یکی از رایج ترین و محبوب ترین گزینه های حمل و نقل شهری به حساب میاد و به عنوان تنها مترو دنیا که بدون راننده و با سیستم اتوماتیک حرکت میکنه، و این نو آوری در سیستم حمل و نقل موجب شده که جابجایی با مترو برای توریست ها هم جذاب و تکرار نشدنی باشه.

با استفاده از شبکه مترو می تونید به راحتی به اکثر نقاط شهر سفر کنید و چه از نول بلیط های قرمز استفاده کنید و چه از نول کارت ها هزینه ها حداقل از ۳ درهم شروع میشه و حداکثر برای هر سفر ۷٫۵ درهم از کارتتون کم میشه. پیشنهاد گِردگَرد به شما اینه که استفادهه از مترو رو حتما توی برنامه حمل و نقلتون در دبی داشته باشید! فقط در مورد سوار شدن در مترو باید بدونید که خوابیدن و غذا خوردن و حتی آدامس خوردن توی مترو غیر قانونی محسوب میشه.

اتوبوس

درسته که با مترو می تونید بیشتر مسیر های شهری و طی کنید اما باید بدونید خیلی از مسیر ها هم به مترو دسترسی ندارند و در چنین شرایطی یکی از به صرفه ترین راه ها استفاده از اتوبوس های شهریه که شاید با سرعت مترو حرکت نکنه ولی توی خیلی از مواقع به شما کمک میکنه تا با کمترین هزینه به مقصدتون برسید. یکی از بزرگ ترین مزیت های اتوبوس اینه که تقریبا به همه نقاط شهری دسترسی داره و باید بدونید با ۱۱۴ خطی که در سطح شهر داره، برای رفتن به اکثر جاذبه های شهری هم می تونید از اتوبوس استفاده کنید. سیستم حمل و نقل امارات در نظر داره که تا سال ۲۰۳۰ حدود ۳۰ درصد از مردم از اتوبوس برای جابجا شدن استفاده کنند و از اونجایی که این اتوبوس ها تمیز و راحت هستند و تهویه خوبی هم دارند این موضوع کاملا قابل تصوره.

برای پرداخت هزینه اتوبوس در دبی هم باید از نول کارت ها استفاده کنید که کرایه اون هم مثل مترو حساب میشه و از اونجایی که این شهر زیر ساخت های خوبی داره لازم نیست اصلا نگران سفرتون با اتوبوس باشید اما فقط باید بدونید که توی زمان های پر تردد ایستگاه ها خیلی شلوغ میشه و ممکنه کمی برای سوار شدن دچار مشکل بشید. برای توریست ها بهترین زمان استفاده از اتوبوس و مترو اینه که از ساعت های ۷ تا ۹ صبح و ۵ تا ۸ عصر که خلوت تره باشه. توی اتوبوس های دبی هم باید حواستون به غذا خوردن باشه چون غیر مجاز محسوب میشه.

لینک خبر:

https://gerdgard.com/dubai-transportation/

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.5.6.0
    V5.5.6.0