چهارشنبه, 15 تير 1401
  • ساعت : ۱۵:۰:۱۲
  • تاريخ :
     ۱۴۰۱/۰۳/۳۱ 
  • کد خبر : ۶۷۹۰
روابط عمومی سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری همدان خبر داد
تجدیدقوای حمل‌ونقل درون شهری همدان با بازسازی و نوسازی‌ اتوبوسها و تاكسی ها
نوسازی اتوبوس‌ها و همچنین پرداخت تسهیلات به تاکسی‌ها، تجدید قوای جدیدی در حمل‌ونقل شهری رخ داده است.

نوسازی اتوبوس‌ها و همچنین پرداخت تسهیلات به تاکسی‌ها، تجدید قوای جدیدی در حمل‌ونقل شهری رخ داده است.

22 خردادماه مراسم رونمایی از ۱۸ دستگاه اتوبوس و ۱۱۶ دستگاه تاکسی در محل همایش‌های بین المللی قرآن همدان با حضور شهردار و برخی اعضای شورای اسلامی شهر همدان برگزار شد.

رئیس سازمان مدیریت حمل‌ونقل بار و مسافر شهرداری همدان در این مراسم با اشاره به اینکه متولی اصلی حمل ونقل عمومی درون شهری اعم اتوبوس‌رانی ، تاکسیرانی ، پایانه‌ها وحمل‌ونقل بار کالا درون‌شهری سازمان مدیریت حمل ونقل بار و مسافربعنوان یک ابر سازمان در مجموعه شهرداری همدان است.
وی گفت: به غیر از خودرو‌های شخصی، همه خودرو‌های موجود و فعال در شهر جزء خودروهای تحت نظارت سازمان حمل‌ونقل شهری هستند.
محمدرضا بیاناتی با اشاره به آمارموجود ، ابراز کرد: خانواده بزرگ حمل‌ونقل درون شهری همدان 16 هزار نفری است و گستردگی فعالیت در حمل‌ونقل شهری بسیار است که روزمرگی باعث شده خیلی به آن توجه نشود؛
درخصوص بازسازی اتوبوسها طی سال 99 تفاهم‌نامه‌ای بین شهرداری همدان،سازمان برنامه و بودجه و صندوق کارآفرینی امید بسته شد.

وی ادامه داد: این تفاهم‌نامه مبنی بر این بود که بازسازی وسایل حمل‌ونقل عمومی انجام شود؛ زیرا از سال 92 به بعد هیچ‌گونه اتوبوس دولتی ویا یارانه ای به مجموعه اتوبوسرانی ها در کشور تزریق نشده است و راهکار آن بود که چون قیمت اتوبوس دیزلی هم‌اکنون چهار تا پنج میلیارد تومان است و هزینه بالایی برای تأمین آن نیاز است، پس به بازسازی روی آورده شده.

بیاناتی با اشاره به اینکه همدان نخستین شهری است که این بازسازی را شروع کرده است، افزود: و ازپس از همدا ن برخی از شهرهای دیگر این کار را تجربه کرده اند در همدان در فاز اول و دوم ۱۸ دستگاه اتوبوس بازسازی شده که برای این بازسازی ابتدا قرار بود برای هر دستگاه 375 میلیون تومان هزینه بشود، اما در فاز نخست بدلیل افزایش جشمگیر قیمتها این رقم 600 میلیون و در فاز دوم بازسازی برای هر دستگاه اتوبوس حدود یک میلیارد تومان هزینه شد. البته این بازسازی معمولی نیست و همه‌جانبه و مطلوب بوده که به‌عبارتی صفر تا صد اتوبوس بازسازی شده است.

وی اذعان کرد: قرارداد این بازسازی با شرکت شهاب‌خودرو که وابسته به آستان قدس رضوی است، بسته شد و 18 دستگاه در شهر همدان وصول شده؛ به‌عبارتی با شروع آن می‌توان گفت نوسازی در شهر همدان اتفاق افتاده است.

بیاناتی گفت: در اصل می‌توانیم بگوییم اتوبوس‌ها ۵ سال دیگر در همدان فعالیت مطلوبتری را خواهند داشت و ۸ دستگاه هم تا مردادماه به همدان افزوده خواهد شد و مجموعاً 26 دستگاه را شامل می‌شود که برای این اتوبوس‌ها دو میلیارد و 400 میلیون تومان را دولت پرداخت کرده و رقمی را هم صندوق (حدود دو برابر) گذاشته است که بازپرداختش توسط شهرداری همدان خواهد بود؛ درکل 21 میلیارد تومان شهرداری همدان در بازسازی این 26 دستگاه هزینه و تعهد کرده است.

رئیس سازمان مدیریت حمل‌ونقل بار و مسافر شهرداری همدان با بیان اینکه 116 دستگاه تاکسی فرسوده با پشتیبانی سازمان و همت خود تاکسی‌داران طی سال 1400-1401 بازسازی شده است، ابراز کرد:‌ سه هزار و 437 دستگاه تاکسی در همدان فعالیت می‌کنند که حدود 200 دستگاه در حد اسقاط است و بالای 67 درصد با عمر بالای ۱۰ سال دچار فرسودگی کامل هستند.

وی افزود: اگر بالای 15 سال کار را برای تاکسی‌ها درنظر بگیریم، بالغ‌بر ۲۳ درصد تاکسی فرسوده در سطح شهر داریم که برخی از مالکان آن‌ها با دریافت وام 50 میلیون 9 درصدی خودروهای خود را نوسازی کرده‌اند.

بیاناتی به تعداد سه هزار و ۴۳۷ دستگاه تاکسی فعال در همدان اشاره کرد
وگفت: روزانه 258 هزار و 720 نفر سفر در همدان انجام میشود که توسط تاکسیرانی حدود 195 هزار نفرسفر را شامل می‌شود. درکل جابه‌جایی ماهیانه تاکسی‌ها در شهر رقمی بالغ‌بر ۵ میلیون و هفت هزار نفر است که این آمار مربوط به اردیبهشت‌ماه امسال و و جمعا در سال 60 میلیون نفر سفر در شهر همدان بوده که درغالب 88 خط در همدان فعالیت نموده اند.

وی اذعان کرد: 217 اتوبوس در شهر وجود دارد که هر دستگاه اتوبوس حداقل 500 نفر را بایستی جابه‌جا میکند که در برخی خطوط تا 900 نفر هم می‌رسد و روزانه اتوبوسها حداقل 63 هزار نفرسفر جابه‌جایی را رقم می‌زنند که ماهیانه یک میلیون و 638 هزار نفر را در ماه جابه‌جا می‌کند. و در سال این رقم بالغ‌ بر 19 میلیون و 700 هزار نفر است .

بصورت سالیانه حدود حداقل ۸۰ میلیون نفر سفردر شهر همدان توسط ابّر سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر مدیریت و انجام میشود که به نوعی بی نظیر است و قطعا و در کاهش آلودگی هوا و مدیریت ترافیک نقش بسزایی دارد.
این مقام مسئول افزود: عموماً افرادی که درآمد متوسط دارند و یا بضاعت اقتصادی مناسبی ندارند ، از اتوبوس استفاده می‌کنند .
شایان ذکراست هزینه جابه‌جایی برای یه نفر سفر برای شهرداری همدان در سال ۱۴۰۱ حدود 6 هزار تومان است و این در حالی است که فقط یک‌هزار و 400 تومان از مردم دریافت می‌شود که یک‌چهارم هزینه اصلی است.

بیاناتی افزود امسال برای نخستین‌بار در طول تاریخ نرخ گذاری کرایه 40 درصد افزایش نرخ تاکسی و اتوبوس پس از طی مراحل قانونی داشتیم که این افزایش به‌دلیل نداشتن افزایش قیمت مناسب درسنوات گذشته بوده و با نرخ تورم متناسب بود. که قطعا به فعالان عرصه حمل و نقل عمومی درون شهری کمک شایانی کرده است.

لینک خبر:

https://transport.hamedan.ir

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.14.0
    V5.7.14.0