عنوان : انعقاد تفاهم‌نامه برای ساخت 1000 دستگاه اتوبوس شهری برای تهران
کد خبر : ۴۶۰۲
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۱۲/۰۶ 
ساعت : ۹:۳۲:۸
معاون حمل‌ونقل و ترافيک شهرداري تهران از انعقاد تفاهم‌نامه براي ساخت 1000 دستگاه اتوبوس تک کابين توسط توليدکننده داخلي در سمنان خبر داد.
به گزارش خبرگزاري آريا، محسن پورسيد آقايي در حاشيه مراسم انعقاد تفاهم‌نامه توليد 1000 دستگاه اتوبوس در سمنان، گفت: بر اساس اين تفاهم‌نامه مقدمات خريد 50 دستگاه اتوبوس ديزلي توسط شرکت توليدکننده داخلي در سال جاري در اختيار شهرداري تهران قرار خواهد گرفت و الباقي در سال 98 اجرايي خواهد شد.
معاون شهردار تهران با اشاره به اينکه طبق تفاهم‌نامه 800 دستگاه اتوبوس گازسوز نيز توسط اين شرکت توليد مي‌شود، عنوان کرد: نمونه اوليه اتوبوس گازي توليد شده است. بر اساس طرح نوسازي که از سوي رياست جمهوري اعلام‌شده ظرف سه سال آينده بايد 5 هزار دستگاه اتوبوس جديد وارد ناوگان حمل‌ونقل تهران شود که 800 دستگاه آن را از اين شرکت تأمين خواهيم کرد.
وي با اشاره به اجراي طرح کاهش از نيمه دوم امسال نيز گفت: ترافيک و آلودگي هوا دو معضل قديمي تهران است که البته به هم گره‌خورده‌اند. در سال97 سعي کرديم ترافيک را کاهش دهيم، سپس با اجراي طرح کاهش از تردد خودروهاي دودزا جلوگيري کنيم.
پورسيدآقايي خاطرنشان کرد: بخشي از فعاليت ما روي معاينه فني متمرکز شد و امروز در تمام ورودي ها و معابر داخل شهر دوربين کافي نصب‌شده که تردد خودروها بدون معاينه فني را کنترل مي‌کند.
وي با اشاره به برنامه اين معاونت براي کنترل تردد خودروهاي ديزلي تصريح کرد: در سازمان اتوبوسراني تهران هيچ اتوبوسي بدون معاينه فني تردد نمي‌کند و اتوبوس‌ها با اجازه معاينه فني برگ سير دارند و در غير اين صورت از تردد آن‌ها جلوگيري مي‌شود. علي‌رغم اينکه اتوبوس‌ها معاينه فني دارند ممکن است اتوبوس‌ها در فاصله دو معاينه فني (6 ماه) دودزا باشند، از مردم و پليس خواستيم که شماره خودروهاي آلاينده را گزارش کنند و موارد گزارش‌شده مجدداً به معاينه فني ارجاع شدند.
معاون حمل‌ونقل ترافيک شهرداري تهران با اشاره به کنترل کاميون‌هاي آلاينده در شهر نيز اظهار کرد:بيش از 4 هزار دستگاه کاميون که شب‌ها در خيابان‌هاي تهران تردد دارند به‌صورت تصادفي متوقف، آلايندگي آن‌ها تست و موارد دودزا براي گرفتن معاينه ارجاع و اعمال قانون شدند.
وي خاطرنشان کرد: امسال را براي اولين بار بدون رسيدن به مرز آلودگي کامل که شاخص 150 تعيين‌شده سپري کرديم و اميدواريم اين رکورد حفظ شود و امسال با اقدامات و کارهاي جديدي که برنامه‌ريزي‌شده براي کنترل موتورسيکلت‌ها و خودروهاي ديزلي ديگر، آلودگي و تعطيلي‌هاي سال 96 را نخواهيم داشت.
به گزارش شهرنوشت در متن اين تفاهم‌نامه آمده است:
در راستاي اجراي برنامه نوسازي ناوگان فرسوده اتوبوسراني تهران به منظور بهره مندي از ماده 12 قانون رفع موانع توليد رقابت پذير و ارتقاء نظام مالي کشور، در خصوص مجوز عقد قراردادهاي ارزي و ريالي و بند ب ماده 12 قانون مذکور در مورد عقد قرارداد در زمينه طرح هاي بهينه سازي مصرف انرژي در بخش هاي مختلف از جمله حمل‌ونقل عمومي و همچنين اجرايي کردن مذاکرات صورت گرفته ميان معاونت حمل‌ونقل ترافيک شهرداري تهران و شرکت «عقاب افشان» به منظور تأمين فروش 1000دستگاه اتوبوس درون شهري گازسوز و ديزلي به شرکت‌هاي بهره‌بردار تحت نظارت اتوبوسراني تهران که طي قرارداد جداگانه جزئيات فني مالي و اجراي آن با تصريح تعهدات هر يک از طرفين منعقد خواهد شد.
بر اساس اين تفاهم‌نامه همکاري معاونت حمل‌ونقل ترافيک شهرداري تهران و شرکت توليدي و صنعتي عقاب افشان در راستاي اجراي بهينه قرارداد بين طرف دوم شرکت هاي بهره برداري اتوبوسراني در قالب تفاهم‌نامه براي خريد 1000 دستگاه اتوبوس شهري تک‌کابين به تفکيک 200 دستگاه اتوبوس ديزل لوانتري و 800 دستگاه اتوبوس گازسوز لوانتري بر اساس طرح نوسازي ناوگان حمل‌ونقل عمومي رياست جمهوري با تعهد دولت در مبناي پرداخت تا سقف 50درصد از مبلغ کل هزار دستگاه اتوبوس از محل تعهد دولت صورت گرفت.


ادامه خبر.....www.aryanews.com


بازگشت           چاپ چاپ         
 
پورتال اتحادیه اتوبوسرانی‌های شهری کشور